Eve lugu: kuidas pilates aitas vabaneda piinavast seljavalust

Pikad tööpäevad kontoris, pidev istumine ning sellest tulenevad lihaspinged ja valutav selg. Tuleb tuttav ette?

Ka meie kauaaegse treenija Eve jaoks oli see kõik kunagi osa argipäevast. Tema probleemid olid aga juba nii kaugele arenenud, et asi tundus lausa lootusetu.

Õnneks ristus Eve tee teravapilgulise arstiga, kes juhatas teda õiges suunas ning kirsina tordil leidis ta pilatese, tänu millele algas taastumise teekond.

Kuidas see kõik juhtus, mismoodi ta end praegu tunneb ja mida ta oma teekonnal õppinud on? Seda räägib Eve järgnevalt ise.

See kõik toimus minuga veel aastal 2010: selg valutab, tõmbun küüru ja üritan püsida liikumatult. Igal hommikul keeran end voodist põrandale külili, et sealt ennast seina najal püsti ajada.

Pingelised tööpäevad sundasendis. Valuvaigistid kolm korda päevas, sest muidu ei saa elada.

Halva prognoosiga suletud ring!

Läbisin arstlikud uuringud: kirjutati välja uued kangemad valuvaigistid, peened salvid, massaažid jne, aga miski ei aidanud…

Kuni saadeti mu teele üks julge arst, kes ei kirjutanudki retsepti, vaid ütles mulle sügavalt silma vaadates need meeldejäävad sõnad: „Nõrgad sisemised korsetilihased ei suuda piisavalt selga toetada, vajud küüru ja närvid saavad pitsuda – sellest ka pidev valu. Kui sa ise võimlema ei hakka, ei saa sind mitte keegi teine aidata“.

Otsustasin, et hakkan! Aga mis, kus, kuidas?

Tagasi mõeldes pean ütlema, et kõigi trennipakkumiste virr-varris kohe pilatese juurde sattumine oli tõeline Jumala juhtimine. Spordikauge inimesena kartsin oma saamatust, aga juba esimene kohtumine treener Reet Martinsoniga oli nii soe, positiivne ja inspireeriv, et minus tekkis lootusesäde. Mõistsin kohe, et Reeda näol on tegemist oma ala tõelise professionaaliga, kellel on silma ja südant märgata iga kliendi konkreetseid vajadusi ja kes oskab aidata.

Hakkasin käima trennis 2–3 korda nädalas. Tunnid möödusid lennates ning peale igat trenni tundsin end veidi sirgema ja tugevamana. See kõik ei olnud kerge, aga väga huvitav oli ja see kannustas mind edasi.

Tänaseks olen seljavalud unustanud. Kasu pilatesest on olnud ülisuur! Pilatese treeningute kaudu olen üles leidnud paljud pisikesed sisemised lihased, mis teevad tegelikult väga suurt tööd ning treeneri abiga olen õppinud neid tunnetama ja tugevdama – peenelt ja mõttega, rahuliku järjepideva tööga. Jah, pilates on ka mõttetreening, keskendumine, 100% kohalolek.

Tõe huvides tuleb tunnistada, et loomulikult on inimestel ka väga tõsiseid seljaprobleeme, mis nõuavad operatiivset sekkumist ja medikamentoosset ravi. Samas olen täiesti veendunud, et põhiosa seljavaludest on siiski tingitud meie väga istuvast eluviisist ning nõrgast ja treenimata lihaskonnast.

Iseennast näiteks tuues võin julgelt väita, et pole olemas imetablette, mis teevad sind tugevaks ja annavad kauni rühi. Selleks tuleb ise tööd teha ja vaeva näha. Pilates on olnud mulle parim ravimeetod!

Mul pole vähimatki põhjust millegagi uhkeldada, sest siiani ei suuda ma paljusid harjutusi korrektselt sooritada, aga minu eesmärk pole minna Olümpiale vaid tunda end hästi. Seista ja käia sirge seljaga, olla liikuv, terve ja rõõmus!

Kui Eve lugu sind inspireeris, ja sa leiad, et pilates võiks ka sinu elukvaliteedi uuele tasemele viia, siis loe lähemalt alustaja paketi kohta.