Lii kogemus pilatesega: bioonilise jalaproteesiga uue kõnnimugavuseni

Mul on jalaprotees olnud peaaegu 40 aastat. Alguses oli mul jäik protees, mis muutis kogu mu keha kohmakaks. Ühel hetkel sain aga endale uue ja hirmkalli bioonilise jalaproteesi nimega „C-leg“.

See protees võimaldab paremini trepist astuda ja loeb kokku kõik minu sammud.

Telefonis on jalal isegi eraldi äpp erinevate sportlike tegevuste juhtimiseks ning õhtul panen oma uskumatult tubli nutijala laadima.

Uuel nutijalal on painduv põlv, mis võimaldab mul paremini liikuda, lihtsustab igapäevaseid toimetusi nii kodus kui tööl.

 

Väljakutse uue jalaga ning treeningutega alustamine

Uue jalaga kõndima hakkamine osutus aga keerukamaks, kui ma algselt arvasin.

Treenisin erinevate füsioterapeutide juures, kuid minu kõndimine ikkagi ei paranenud. Endiselt kaldusin küljele ning ma ei saanud oma uue jalaga sõbraks.

Kuna ma tundsin Reeta juba varasemast, ja teadsin ka pilatese treeningust, otsustasin proovida tema juures.

Juba esimestel treeningutel mõistsin, kui oluline on kõigi keha lihaste koostöö, et üldse kõndida. Selline teadmine oli minu jaoks täiesti uus ja põnev. Isegi õige hingamine, millel on pilatese treeningutes väga tähtis koht, tundus täielik #kosmos.

 

Pilatese mõju elukvaliteedile

Treenides on mulle suureks abiks olnud erinevad pilatese seadmed. Minu lemmikseade on reformer. Tundides harjutame ka trepil kõndimist, õiget jala asetust ja sammu pikkust.

Minu kõnnimuster on tunduvalt paranenud, samuti suudan pikemat aega sirgelt seista. Kuna töötan floristina, siis on see viimane eriti vajalik.

Olen väga tänulik Reedale, et ta on mulle pühendanud 100% tähelepanu ning treeningutel kõik selja-, kaela- ja jalalihaste pinged osavalt lahti mudinud.

Pilatese treening üllatas mind, tänaseks olen käinud juba esimesel tantsutreeningul Matis Toome juures. Õppisime rumbat!

 

Treener Reet Martinsoni mõtted

Kaks aastat tagasi helistas mulle Lii ja teatas rõõmsalt, et ta on nüüd biooniline tüdruk ning soovib tulla pilatese tundi. Ootasin teda esimesele treeningule suure huviga, sest mul ei olnud varasemast sellist kogemust.

Esmakohtumisel põhiliselt rääkisime, sättisime keharaskust mõlemale jalale ning proovisime nii seista kui ka kõndida. Järk-järgult hakkasime kohandama pilatese meetodit tema vajadustele. Paljus tuli arvestada ka bioonilise jala eripäraga.

Nagu paljude teistegi puhul, oli ka talle hingamise tehnika õppimine suureks uudiseks.

Parandamaks Lii rühti, liikumist ja seismist, alustasime lihaste tugevdamist. Pingil tehtav harjutus nimega „merineitsi“ tekitas temas palju nalja ja elevust, sest küljepainutus oli tema jaoks täiesti uus.


Üks teine klient tegemas „merineitsi“ harjutust.

 

Lii areng ja treeningute mõju

Meie iganädalaste kohtumiste tulemusena on toimunud minu õpilase kehahoius ja kõndimises suured muutused ning paljud varasemad ebamugavused on Lii jaoks minevik.

Meil on Liiga vastastikune mõistmine ja ühine eesmärk. Väga põnev on olnud jälgida, kuidas ta saab iga treeninguga tugevamaks ja tänu sellele paremini kasutada kõiki oma bioonilise jala võimalusi.

Mulle meeldib Lii töökus, rõõmus meel ja uudishimu!